• 1 października 2023

Zaburzenia erekcji mogą wynikać długoterminowego przyjmowania niektórych leków. Jak wskazują badania, aż 25% przypadków erekcji może być związane ze skutkami ubocznymi leków. Ze względu na często silne działanie niektórych leków, mogą występować zaburzenia pewnych cykli procesowych, które odpowiadają za odbycie stosunku seksualnego.

Kluczową rolę w występowaniu erekcji odgrywa układ serotoninergiczny. Niestety, ale większość leków oddziałuje na jego funkcjonowanie, hamując występowanie erekcji. Do grupy leków wywołujących zaburzenia erekcji należą: leki stosowane w psychiatrii, neuroleptyki, leki przeciwdepresyjne oraz leki przeciwlękowe, leki przeciwpadaczkowe, preparaty stosowane w farmakologii chorób układu sercowo-naczyniowego, leki stosowane w urologii oraz gastrenterologii. 

Inne przyczyny zaburzeń potencji to

  • Przyjmowanie leków - niekorzystny wpływ na sprawność seksualną dotyczy np. leków przeciwnadciśnieniowych, które nazywane są diuretykami tiazydowymi i betablokerami. Niezwykle niekorzystny wpływ wywołują także leki antyarytmiczne (digoksyna, amiodaron). Innymi preparatami, które wpływają na zaburzenia erekcji są leki przeciwdepresyjne oraz leki, które wpływają na gospodarkę hormonalną, jest to m.in: ketokonazol, antyandrogeny, agoniści gonadoliberyn. 
  • Choroby prostaty i rak - jeden z wielu przyczyn zaburzeń erekcji, który zaś należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia całego organizmu. Leczenie chorób prostaty oraz raka wiąże się z wdrożeniem silnych leków, które drastycznie utrudniają osiągnięcie wzwodu, poprzez zmniejszenie zainteresowania życiem seksualnym. Co więcej, leczenie chirurgiczne nie rzadko powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych oraz nerwów, które biorą udział w tym procesie. 
  • Zaburzenia psychogenne - czynnik, który najczęściej występuje u osób poniżej 35 roku życia. Głównym elementem diagnostycznym jest leczenie terapeutyczne, które wiąże się z przeprowadzeniem badania podmiotowego oraz przedmiotowego. 

Jak leczyć zaburzenia erekcji?

Istnieją przekonania, że najskuteczniejszymi metodami niwelującymi zaburzenia erekcji są naturalne afrodyzjaki w postaci olejków eterycznych, ziół suszonych oraz przypraw. Dawniej zaburzenia sprawności seksualnej leczono przy użyciu ambry, wyciągu z tarantuli, ekstraktu z muszek, żeń-szenia, wyciągu z drzewa sandałowego, larwy os czy środków halucynogennych. Obecne standardy farmakologiczne stawiają na leczenie zaburzeń erekcji w zastosowaniu: leków zmniejszających poziom prolaktyny, inhibitorów PDE5, inhibitorów fosfodiesterazy oraz metod treningowych, skończywszy na psychoterapii.

Top