Raport na temat seksualności Polaków z roku 2017 przedstawia dane, które wskazują na to, iż aktywność seksualna w Polsce spada, a niemal połowa osób aktywnych nich nie jest usatysfakcjonowania swoim życiem seksualnym. Najczęściej wymienianymi powodami mniejszej aktywności seksualnej jest brak czasu, stres i zmęczenie. Według badań w roku 1997 swoją aktywność deklarowało 86% Polaków, obecnie jest to 76%.
Niestety, ale tylko 42% Polaków deklaruje pełną satysfakcję ze swojego życia seksualnego. Najwięcej osób, które zaliczają się do tej grupy znajduje się w przedziale wiekowym od 30 do 49 roku życia. Badania te ukazały również tendencje do obniżania wieku pierwszej inicjacji seksualnej, która bardziej została podkreślona w przypadku kobiet. Średnia wieku wynosi ok. 18 lat.
Raport przedstawia następujące dane: to mężczyźni są bardziej zadowoleni z życia seksualnego, jednak to kobiety częściej sięgają po pomoc seksuologów i nie boją się mówić o problemach łóżkowych. Ok. 40% dorosłych Polaków twierdzi, że seks odgrywa w ich życiu istotną rolę. Co więcej zauważono, ze problemy łóżkowe często wynikają z samego podejścia do tematyki seksu, co jest szczególnie widoczne między pokoleniami.
Zdaniem seksuologów, w Polsce wciąż istnieje obawa przed wizytą u seksuologa czy ginekologa. Problemy łóżkowe nie dotyczą tylko kobiet, lecz także co dziesiątego Polaka. Co niepokojące, tylko połowa z nich poddaje się leczeniu. Pierwsze objawy zaburzenia potencji czy brak ochoty do współżycia często świadczą o poważnych chorobach, o których pacjent nie ma pojęcia.
Raporty ogólnoświatowe podają, że z zaburzeniami boryka się ok. 45-50% populacji kobiet oraz ok. 30% mężczyzn. Liczby te w zależności od przeprowadzonych badań, mogą się nieznacznie różnić, jednak skala problemu i tak jest znaczna. Co równie ważne, wraz z wiekiem brak satysfakcji ze współżycia pogłębia się i skala ta znacznie wzrasta. Jak podaje Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych, męskie dysfunkcje dotyczą zaburzeń pożądania, fazy podniecenia, orgazmu i ejakulacji a także odczuwanych doznań bólowych podczas stosunku.
Zdaniem seksuologów problemy łóżkowe dla mężczyzn są powodem wstydu, co przyczynia się do obniżenia własnej wartości. Najczęstsze zaburzenia związane są z erekcją oraz osiągnięciem pełnej satysfakcji ze stosunku. Komplikacje te mogą dotyczyć każdego mężczyzny, jednak u osób w starszym wieku, nieprawidłowości mogą mieć powiązanie z współwystępującymi chorobami. U młodszych mężczyzn, problemy te posiadają podłoże psychologiczne. Zarówno w przypadku zaburzeń fizycznych jak i psychicznych konieczna jest wizyta u specjalisty.