Testosteron pełni arcyważną rolę w fizjologii męskiego organizmu oraz patofizjologii seksualnej. Hormon ten wpływa na libido, wszystkie funkcje związane z erekcją oraz ejakulacją. Testosteron ponadto reguluje męski układ rozrodczy, jest niezbędny do anatomicznej i czynnościowej integralności tkanek, które odpowiadają za wzwód.
Na właściwy wzwód wpływa wiele czynników, m.in: czynniki naczyniowe, metaboliczne, nerwowe, psychiczne oraz hormonalne. Prawidłowe funkcje seksualne potrzebują do inicjacji odpowiednich stężeń hormonów. Gospodarka hormonalna odgrywa kluczową rolę, dlatego tak ważny jest właściwy poziom testosteronu u mężczyzn i estrogenów u kobiet. Zaburzenia seksualne u mężczyzn bardzo często leczy się przy użyciu testosteronu.
Jak wskazują badania przeprowadzone na grupie mężczyzn, leczonych przy użyciu testosteronu, zaobserwowano wzrost libida w 7 z 8 badań. Poprawa erekcji również została zauważona. Normalizacja stężeń testosteronu jest w stanie zwiększyć prawdopodobieństwo erekcji u chorych mężczyzn o 50%. Należy jednak pamiętać, że efekty stosowania leczenia widoczne będą po co najmniej 3 miesięcznej kuracji. W przeciwnym razie rezultaty mogą nie być zaobserwowane. Niekiedy leczenie może trwać znacznie dłużej, wszystko zależy od intensywności i rozwoju zaburzenia. Badanie kohortowe wskazało, że uzyskanie prawidłowych stężeń hormonu powodowało poprawę funkcji seksualnych czyli libida oraz częstotliwość stosunków płciowych. Wyniki stosowania dawki 100 mg testosteronu w żelu były większe od 50 mg, co potwierdza znaczenie dawki w leczeniu zaburzeń seksualnych u starszych mężczyzn.
Należy jednak mieć świadomość, że leczenie testosteronem, w celu wyrównania jego poziomu, nie zawsze jest ostatecznym i jedynym rozwiązaniem. Istnieją bowiem informacje, które wskazują na chwilowe zlikwidowanie problemu za pomocą leczenia hormonalnego.
Ostatnie lata badań wniosły wiele informacji na temat wpływu testosteronu na funkcje erekcyjne. Dzięki nim odkryto ogromne znaczenie hormonu na sferę seksualną. Co się okazało, testosteron jest po prostu niezbędny do utrzymania prawidłowego libido oraz do właściwego funkcjonowania mechanizmu erekcji. Stężenie tego niezmiernie ważnego hormonu w surowicy może się od siebie mocno różnić, zazwyczaj jest to 60-70% wartości prawidłowych dla młodych mężczyzn, nie posiadających żadnych chorób. Co więcej, obserwacje potwierdziły próg skuteczności działania testosteronu u starszych mężczyzn, który jest znacznie wyższy.