Jedną z głównych przyczyn spadku libida jest niewłaściwa dieta, w której dominują produkty wysoce przetworzone, bogate w tłuszcze oraz proste węglowodany.
Spożywanie nadmiernej ilości fast foodów sprawia, że naczynia krwionośne stają się przeciążone ilością tłuszczu. Jest to najczęstsza przyczyna rodzącej się miażdżycy oraz nadciśnienia tętniczego.
Aby ustrzec się przed problemami potencji zaleca się przede wszystkim zastosowanie zbilansowanej diety, w której będą się znajdować cenne witaminy, związki mineralne oraz pierwiastki. Domowym sposobem na poprawę sprawności seksualnej z pewnością jest komponowanie pełnowartościowych posiłków, w której powinny dominować: witamina E, witamina B6, selen, cynk, arginina.
Dieta na potencję powinna bazować na dużej ilości produktów, które naturalnie stymulują układ hormonalny, krwionośny oraz nerwowy. Są to przede wszystkim owoce i warzywa takie jak: awokado, korzeń pietruszki, seler (zawierają apiol, związek chemiczny, który zwiększa popęd seksualny), banany i ananasy (zawierają bromelainy, które wpływają na potencję). Oprócz tego warto postawić na łososia, który jest źródłem kwasów Omega-3 oraz na ostrygi, które zawierają znaczne ilości cynku, odpowiedzialnego za produkcję testosteronu. Poza tym dietę należy urozmaicić o przyprawy takie jak: imbir, papryczkę chilli, rozmaryn. Ciekawym produktem jest także sezam, który jest naturalnym źródłem wapnia, magnezu, cynku, selenu, witaminy E.
Do codziennej diety należy również włączyć stosowanie ziół, np. w postaci herbat. Najlepiej sprawdzą się takie zioła jak: liść Damiana, korzeń żeń-szenia, miłorząb japoński, buzdyganek naziemny, wierzbownica.
Aktywność fizyczna to kolejny czynnik, który sprzyja wyrównaniu poziomu libida. Zaleca się nawet kilkunastominutowe ćwiczenia, wykonywane codziennie. Jak przekonują specjaliści, ważna jest regularność wykonywanych ćwiczeń. Codzienne ćwiczenia są w stanie pobudzić przysadkę mózgową do zwiększonej produkcji testosteronu. Mogą być to zarówno ćwiczenia na siłowni, jak i w domu. Poza standardową aktywnością fizyczną, warto zadbać o ćwiczenia mięśni Kegla, które pozwalają na zachowanie stabilizacji mięśniowej w trakcie odbywania stosunku płciowego. Pierwsze efekty regularnych ćwiczeń powinny być widoczne po ok. trzech tygodniach codziennej aktywności.