• 2 czerwca 2023

Według statystyk przeciętny Polak przyjmuje środki przeciwbólowe 7 razy w miesiącu. Znaczna ilość leków przeciwbólowych oraz wyrobów suplementacyjnych sprawia, że Polacy chętnie sięgają po substancje chemiczne mające na celu uwolnić od bólu oraz wszelkich dolegliwości. Jak bezpiecznie stosować leki przeciwbólowe aby uniknąć niepotrzebnych skutków ubocznych?

Osoby korzystające z środków dostępnych bez recepty wychodzą z założenia, że nie mogą one wywołać żadnych niepożądanych działań, skoro są dostępne dla wszystkich. Nic bardziej mylnego. W każdym opakowaniu leku przeciwbólowego czy suplementu diety znajduje się ulotka, która pokazuje listę skutków ubocznych możliwych do wystąpienia. Jak zatem stosować środki aby nie dopuścić do komplikacji?

Leki przeciwbólowe - jak z nich korzystać?

Przed zakupem jakiegokolwiek leku przeciwbólowego zapoznaj się z jego składem. Substancja czynna występuje w każdym środku, jednak lek może przyjmować różne nazwy, często z nią powiązane. Dlatego przed zakupem zaleca się zapoznanie z ulotką oraz z substancją czynną, aby nie nie dopuścić do stosowania dwóch leków o tej samym samym bądź podobnym składzie. W razie wątpliwości warto zapytać farmaceuty, który pomoże precyzyjnie dopasować substancje czynną. Zdecydowana większość leków przeciwbólowych zawiera paracetamol lub ibuprofen. Pierwsza substancja działa przede wszystkim przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. Druga zaś wykazuje działanie przeciwzapalne. Ibuprofen uważany jest za znacznie mocniejszy, dlatego też jest bardziej szkodliwy dla żołądka. 

Zasady stosowania leków przeciwbólowych

Tabletki przeciwbólowe najlepiej łykać tuż po jedzeniu popijając czystą wodą. Szacuje się, że przeciętny środek przeciwbólowy zaczyna działać po 30-60 minutach od zażycia. Specjaliści zalecają przyjmowanie preparatu przed pojawieniem się kulminacyjnego bólu. 

Środki przeciwbólowe należy popijać letnią wodą, najlepiej przegotowaną. Wszystkie pozostałe napoje typu: kawa, herbata, napoje gazowe mogą wpłynąć na działanie leku, a przy tym zaszkodzić. Leków nie można łączyć z napojami wysokoprocentowymi, ponieważ mogą one uszkodzić wątrobę. Takie połączenie jest w stanie zmniejszyć krzepliwość krwi i zwiększyć ryzyko krwotoku wewnętrznego. 

W trakcie spożywania środków przeciwbólowych upewnij się, czy możliwe jest prowadzenie samochodu. Niektóre leki upośledzają sprawność psychoruchową i spowalniają reakcję. Najbardziej popularne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty nie wymagają zaprzestania prowadzenia samochodu czy wykonywania zadań o wysokiej koncentracji.

Top