• 1 października 2023

Leki psychotropowe posiadają bardzo negatywne opinie ze względu na ich silne działanie, które w niektórych przypadkach wywołuje pewne skutki uboczne. Jednymi z nich jest brak równowagi hormonalnej, co prowadzi do obniżenia sprawności seksualnej. Mimo iż leki antydepresyjne zostały stworzone w celu radzenia sobie z problemami psychicznymi są jednak w stanie mocno uzależnić. 

Leki antydepresyjne zwane inaczej psychotropami w pierwotnym zamierzeniu mają poprawiać nastrój, przywracać równowagę biochemiczną w zakresie neuroprzekaźników. Substancje te działają także na receptory komórek nerwowych. Niestety, ale z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie na tego typu środki, co jest spowodowane wzrostem skali depresji. Psychotropy podawane są najczęściej w formie tabletek powlekanych lub ulegających rozpadowi w jamie ustnej. 

Leki psychotropowe 

Jak wskazują statystyki, w Polsce leki antydepresyjne są najczęściej przepisywanymi środkami przez lekarzy. Mimo to specjaliści twierdzą, że nie można się od nich uzależnić, a jedynie przywyknąć do ich regularnego podawania. Leki depresyjne z czasem zabijają naturalne odruchy, ludzkie emocje, sprawiając że pacjenci staja się obojętni. Osoby zażywające benzodiazepin jeden z najczęściej przepisywanych antydepresantów przez lekarzy, deklarują że po podaniu leku stają się otumanieni na drugi dzień, często pojawia się zwiotczenie mięśni, zaburzenia równowagi, zaburzenia pamięci, lęk, senność, niestabilność emocjonalna czy omamy. Część z tych osób jest nie zdatna do prowadzenia auta, gdyż jej świadomość nie jest wystarczająca. 

Leki psychotropowe - fakty i mity

Faktem jest, że leki psychotropowe nie uzależniają poza benzodiazepinem, czyli klasycznym środkiem przeciwlękowym. Dodatkowo wykazano, ze leki te nie niszczą psychiki, a w niektórych przypadkach pozwalają ochraniać neurony mózgowe. Środki te nie są też symulantami. Kolejnym faktem jest, że leki przeciwpadaczkowe mają własności stabilizujące nastrój. Leki psychotyczne, które stosowane są w schizofrenii posiadają własności przeciwmaniakalne. Specjaliści twierdzą, że niektóre zaburzenia można leczyć bez udziału leków z zastosowaniem psychoterapii. Ich skuteczność bywa porównywalna. 

Mitem zaś jest informacja jakoby leki te przeznaczone były wyłącznie dla osób słabych, które nie radzą sobie z natłokiem obowiązków lub rzeczywistością. Wszelkie zaburzenia nastroju nie wynikają bowiem z charakteru danej osoby. Mitem jest również powiedzenie, które mówi o tym, że przyjmowanie leków psychotropowych ma zastąpić wolę osoby chorującej. Nieprawdą jest również stwierdzenie, że rozpoczęcie przyjmowania środków psychotropowych ma występować do końca życia osoby chorującej. Leki te należy przyjmować długoterminowo ze względu na zapobieganie przed nawrotami danej choroby.

Top