• 2 czerwca 2023

Naturalne feromony wbrew wszelkim opiniom nie posiadają zapachu. Substancje tworzone w laboratoriach przyjmują często postać zapachowych perfum wzbogaconych o olejki. Przed wyborem feromonów należy wziąć pod uwagę, w jakim celu będą one stosowane i na tej podstawie wybrać jeden spośród czterech rodzajów feromonów. 

Ze względu na przeznaczenie można wyróżnić 4 rodzaje feromonów: na uwodzenie, aby przyciągnąć do siebie osobę płci przeciwnej, na związek, aby wzmocnić relacje partnerskie, do pracy, aby utrzymywać dobre stosunki z pracownikami oraz feromony na co dzień, czyli te o nieco mniejszej intensywności. 

Jak powstają feromony?

Syntetyczne feromony powstają w specjalistycznych laboratoriach. Początkowo dochodzi do wydzielania ich z innych substancji, w dalszej kolejności następuje proces destylacji, który odbywa się w parowych pojemnikach. Na początku oddziela się substancję rozpuszczającą, potem alkohol. Później dochodzi do skraplania się alkoholu, a feromony ulegają ponownej destylacji i krystalizacji. Ostatni etap to filtracja, która ma na celu zwiększenie skuteczności otrzymanych feromonów. 

Rodzaje feromonów i ich budowa

Dostępne na rynku preparaty występujące pod nazwą feromonów oparte są na kilku podstawowych substancjach, do których można zaliczyć:

  • Androstenol - feromon, który ma przyciągać kobiety. Badania naukowe dowiodły, że znaczna ilość tego feromonu znalazła się w pocie oraz moczu mężczyzn. Co ciekawe, produkują je także kobiety w fazie folikularnej czyli przed owulacją. Największe stężenie tego feromonu produkowane jest w okresie dojrzewania chłopców. 
  • Androstenon - feromon typowo męski, którzy ma się kojarzyć z siłą, niekiedy agresją. Niektórzy twierdzą, że największe stężenie tego feromonu produkują mężczyźni przebywający w więzieniach. Androstenon znajduje się w ludzkiej ślinie, moczu oraz pocie. 
  • Androsteron - feromon ten powszechnie reklamowany jest jako ten, który ma określać mężczyznę jako zwycięzcę. Produkowany wyłącznie przez człowieka, niweluje negatywny charakter androsteronu. Pod wpływem adrenaliny stężenie tego feromonu znacznie wzrasta. Niestety, ale z wiekiem spada jego produkcja. Stosowanie tego feromonu zalecane jest szczególnie dojrzałym mężczyznom. 
  • Androstadienon - produkowany zarówno przez mężczyzn jak i kobiety. Zawartość tej substancji została odkryta w moczu, nasieniu oraz pocie. Feromon ten ma wpływać na emocje, podwyższa tętno oraz częstotliwość oddechów. Działa między kobietą a mężczyzną. 
  • Estratetraenol - feromon kobiecy, który w budowie zbliżony jest do hormonu kobiecego estrogenu. Sprawia on, że kobiety w oczach mężczyzn stają się dużo bardziej seksowniejsze i uwodzicielskie. Feromon występujący u mężczyzn potęguje koncentrację, podnosi poziom energii. 
  • Kopulina - feromon kobiecy, który posiada działanie zbliżone do estratraenolu. Czyni kobiety atrakcyjniejszymi w oczach mężczyzn.
Top