• 1 października 2023

Depresja to choroba psychiczna, która może dotknąć zarówno kobiety jak i mężczyzn. Mimo iż charakter choroby jest niemal ten sam, to w obu przypadkach objawy mogą być znacznie inne. U mężczyzn bardzo często pierwszym objawem jest złość oraz agresywność. Kobiety natomiast reagują smutkiem oraz płaczem. Skąd się bierze męska depresja?

Jak się okazuje mężczyźni są w stanie naprawdę długo maskować swoją depresję, ponieważ nie chcą dopuścić jej do siebie. Przecież powszechnie depresja uznawana jest za słabość, do której mają prawo tylko kobiety. To złudne przeświadczenie powoduje, że mężczyźni nie chcą otrzymywać należytego wsparcia. Niestety, ale depresja nie rzadko jest przyczyną samobójstw. 

Depresja u mężczyzn

Na depresję u mężczyzn może się składać wiele czynników. Najpowszechniejszymi są brak równowagi finansowej, przepracowanie, problemy rodzinne oraz brak wystarczającej pewności siebie, która może wynikać z najróżniejszych komplikacji. Panowie tracą odwagę oraz śmiałość również przez problemy seksualne. Wielu z nich wstydzi się skorzystać z pomocy seksuologa. Oto jakie objawy mogą świadczyć o depresji u mężczyzn:

  • Szybko ulega emocjom, łatwo jest go wyprowadzić z równowagi. Staje się agresywny i nie reaguje adekwatnie do sytuacji. Może być rozdrażniony i smutny.
  • Żadne zajęcie nie sprawia mu przyjemności, ani praca, ani inna aktywność. Może nie wypełniać należycie swoich obowiązków zarówno zawodowych jak i rodzinnych. Oddala się od swoich bliskich. 
  • Często nachodzą go myśli samobójcze, podejmuje ryzykowne zachowania, których wcześniej nie można było u niego zaobserwować.
  • Posiada wiele objawów fizycznych, który wyprowadzają go z rytmu dnia codziennego, posiada problemy ze snem, kołatanie serca, ogólne osłabienie organizmu rozstrój żołądka oraz drżenie mięśni.
  • Posiada problemy z erekcją, traci zainteresowanie życiem seksualnym, przez co jego stan psychiczny jeszcze bardziej się pogarsza.

Depresja męska - jak pomóc?

Mężczyzna, który przechodzi depresję, nie zawsze musi się zwierzać ze swoich problemów. Dlatego najważniejsza jest rozmowa oraz wyrozumiałość ze strony partnerki. Aby otrzymać pomoc specjalistyczną zazwyczaj należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże określić co jest przyczyną depresji: choroba fizyczna czy psychiczna. Często koniecznym zabiegiem jest wykonanie niezbędnych badań lekarskich, na podstawie których lekarz może zalecić wizytę u psychoterapeuty. 

Top